Luottamustoimet

Punkalaitumen kunta

Rakennuslautakunta, jäsen 1981 - 1984

Suhteellisten vaalien vaaliltk, jäsen 1985-1988, 1993-2000, 2005-edelleen

350-vuotisjuhlatoimikunta, jäsen 1987 - 1989

Katumaksulain mukainen arviomies 1988

Kunnanvaltuusto, jäsen 1985 - edelleen

Kunnanvaltuusto, 2. vpj 1993 - 1996, 2009-2012, 1. varapj. 14.1.2013-

Kunnanhallitus jäsen 2013 -

Kunnanhallitus, jäsen 2001 - 2004

Hake-energiatoimikunta, jäsen 1993 - 1996

Yrittäjätoimikunta, puheenjohtaja 1993 - 1996

Yrittäjätoimikunta, jäsen 2002 - 2011 ja 2013 -

Hallintosääntötoimikunta, jäsen 1994 - 1995

Kiinteistötoimikunta, puheenjohtaja 13.5.1996 - 1996

Teollisuustoimikunta, jäsen 5.2.1996 - 1996

Talouden sopeuttamistoimikunta, jäsen 1998 - 2000

Vanhushuollon toimikunta, jäsen 20.3.2000 - 2001

Varastojen tarkastaja 2001 - 2002

Kaakkois-Satakunnan kehityskeskus Oy, hallituksen jäsen 2002 - 2003

Kunniamerkkitoimikunta, jäsen 2001 - 2004

As Oy Punkalaitumen Vikinniitty yhtiökok. edustaja 2001 - 2004

Vapaa-aikalautakunta, kunnanhallituksen edustaja 2001 - 2004

Energiaomavaisuushankkeen ohjausryhmän jäsen 10.6.2013 -

Muut

SMP:n Satakunnan piiritoimikunta, jäsen 1985 - 2004

SMP:n Satakunnan piirijärjestö ry, puheenjohtaja 1992 - 1995

Perussuomalaisten Satakunnanpiiri ry, puheenjohtaja 1996 - 2001

SMP:n Puolue-edustajisto, jäsen 1985 - 1995

Perussuomalaisten puoluevaltuusto, jäsen 1996 - 2004

Perussuomalaisten Pirkanmaan piiritoimik., jäsen 2006 - edelleen

Suomen kuntaliiton valtuusto, jäsen 26.5.1993 - 21.5.1997

Seutukaavaliiton hallitus, jäsen 1985 - 1990

Satakuntaliiton hallitus, jäsen 1991 - 1992

Satakunnan seutukaavatoimikunta, jäsen 1985 - 1996

Vammalan seudun Rkm.yhd. ry hallitus, jäsen 1989 - edelleen

Vammalan seudun Rkm.yhd. ry hallitus vpj 1998, 2004 - edelleen

Vammalan seudun Rkm.yhd. ry hallitus, pj 1999 - 2003

Punkalaitumen Yrittäjät ry hallitus, jäsen 1985 - 1987,1993 - 1999 ja 2016 -

sihteeri 2000 - 2002

puheenjohtaja 2003 - 2015

Punkalaitumen Vanhustenkotiyhdistys ry, johtokunnan jäsen 1990 - 2003

Pirkanmaan Yrittäjät hallituksen varajäsen 2004 - 2007

hallituksen jäsen 2010 - 2015

Sastamalan Seudun Yrityspalvelu Oy, hall. jäsen 2004 - 2011

Eduskunta

Kansanedustaja 20.4.2011 -

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiesneuvosto (jäsen) 02.05.2018 -
Talousvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 - , (Puheenjohtaja) 02.05.2018 -
Ympäristövaliokunta (varajäsen) 03.05.2018 -
Eduskunnan tilintarkastajat (varajäsen) 01.01.2016 -
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 02.05.2018 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Hallintovaliokunta (varajäsen) 03.05.2011 - 11.12.2013, (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Ympäristövaliokunta (jäsen) 03.05.2011 - 21.04.2015, (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015, (jäsen) 09.06.2015 - 02.05.2018
Talousvaliokunta (jäsen) 05.04.2013 - 21.04.2015
Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 30.06.2017 - 22.05.2018
Työ- ja elinkeinojaosto (jäsen) 22.09.2017 - 22.05.2018
Asunto- ja ympäristöjaosto (jäsen) 22.09.2017 - 22.05.2018
Tarkastusvaliokunta (jäsen) 22.09.2017 - 13.02.2018

Pirkanmaan kansanedustajien neuvottelukunta,

jäsen 2.5.2011 -

puheenjohtaja 31.1.2012 - 31.1.2013

varapuheenjohtaja 31.1.2013 - 27.1.2014

Maanpuolustuskurssi 4.-27.3.2013

Pirkanmaan maakunnan yhteistyöryhmä 19.3.2013 -

Eduskunnan Yrittäjien sosiaaliturvaryhmän hallitus 23.4.2013 -